Nakupování

Sodíková výbojka přispívá k posílení imunity

První sodíková výbojka se v pouličních lampách rozsvítila na počátku šedesátých let dvacátého století. Navazovala na úspěch vysokotlakých skleněných baněk ve tvaru protáhlého vejce, plněných rtutí, které vydávaly zřetelný, nazelenalý odstín umělého světla. To však bylo poměrně málo účinné a při výpadku napájecí soustavy musely baňky zcela vychladnout, aby je bylo možné znovu uvést do provozu. sodíkové výbojky v parku

Rtuťové versus sodíkové

Vývojová pracoviště se však v té době zaměřila především na vlastnosti sodíkových par, které pod vysokým tlakem rtuťové výbojky výkonnostně předčí a zároveň umožní světlu vyzařovat přijatelnou barvu, jež bude příjemná zrakovému vjemu.

Oranžovo žlutý odstín je spíše výhoda

Zpočátku se zdálo, že vývoj vysokotlakých sodíkových výbojek povede do slepé uličky, byla jim vytýkána a příliš nažloutlá barva, což je markantní zvláště u nízkotlakých trubic, ale časem na základě pozorování a zkušeností lidé dospěli k názoru, že jsou tyto zdroje výhodné i ze zdravotního hlediska. Jde totiž o hormonální rovnováhu v organismu, kterou lze snadno rozkolísat nevhodným odstínem umělého osvětlení, zvláště v obytných zónách.sodíková výbojka před domem

Sodík přispívá k posílení imunity

V souvislosti s epidemií koronaviru se dnes hodně diskutuje o posílení imunity, jež hraje zásadní roli v boji proti tomuto zákeřnému, silně nakažlivému viru. Imunitní systém úzce souvisí s mnoha faktory, jako je dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a dalších složek zdravé výživy, přiměřený pohyb, a samozřejmě i dostatečně dlouhý nepřerušovaný spánek. K tomu je zapotřebí hormon melatonin a právě svit sodíkových výbojek jeho tvorbu ve večerních hodinách nenarušuje. Kdybychom však vyměnili tyto zdroje světla za nějaký chladnější odstín, může to znamenat výrazné nebezpečí pro lidský organismus, a dokonce i pro zvířata.
A tak docela nenápadná pouliční lampa vyzařující teplé oranžovo-žluté světlo pomáhá lidem přečkat toto obtížné období tak, abychom jej v boji proti virové hrozbě dotáhli do vítězného konce.