Nakupování

Jak a v čem vyrazit za kulturou

Důležité je oblečení. Pokud se chystáte na operu, operetu, balet, muzikál nebo činohru, pánové by měli mít oblek tmavé barvy, košili, ženy šaty, mohou být dlouhé i kratší, vhodný je i kostýmek. Jestliže se bude jednat o návštěvu divadla menšího, stačí méně formální oblečení. Na koncert vážné hudby je vhodné se obléknout podobně jako do divadla, na vystoupení džezové skupiny opět postačí něco méně slavnostního. Pánové doma mohou kravatu a oblek vyměnit za kalhoty s košilí, ženy večerní šaty oblékat nemusí, vyhovovat bude blůzka se sukní. V žádném případě na uvedené akce na nohy neobouvejte sportovní obuv. A dámy, vy nezapomeňte na punčochové kalhoty, a to i v době letních měsíců.
oblek s košilí
 
Buďte dochvilní, raději se z domova vypravte s časovou rezervou. Svým pozdním příchodem můžete rušit ostatní návštěvníky, a to opravdu není vhodné. Když k takové situace přeci jen dojde, vyčkejte na první přestávku.
 
Svrchní oblečení odkládejte v šatně. Pravý gentleman s kabátem nejprve pomůže ženě, poté sundá svůj a zajistí umístnění v šatně. Existuje však výjimka, tou jsou lóže, kde je prostor pro umístění svrchního oblečení. Při odchodu muž postupuje podobně, v šatně vyzvedne kabáty.
 
Při návštěvě divadla nabízí uvaděči či uvaděčky program, kdo jej koupí je na vzájemné domluvě.
 šaty na ples
Do hlediště vchází první muž, samozřejmě čelem k již sedícím, vhodné je pozdravit a poděkovat. Dáma by měla sedět po mužově pravé straně s výjimkou místa na kraji. Do schodů vystupuje první dáma, je to čistě z bezpečnostních důvodů, kdyby se dotyčné stalo nějaké faux pas.
 
Návštěva toalety má také svá pravidla. Vždy se navštěvuje samostatně, přímo tam není vhodné vést hovory, s tím je lépe počkat až po jejím opuštění.
 
Déšť se předvídat nedá, pokud už se tak stane, drží ho pán a dáma jde vedle něj, zavěšena za jeho paži, oba by měli být pod deštníkem dostatečně skryti.
 
Osvojit si těchto pár základních věcí při návštěvě kulturních akcí by neměl být žádný problém, umět se chovat by měla být naprostá samozřejmost.