Nezařazené

Ryby bojovnice

Jestli jste zatoužili po kousku přírody a chtěli byste mít doma živého tvora, ale na chov žádného časově náročnějšího zvířete nemáte dostatek času nebo prostoru, pořiďte si rybku. Akvárium je sice náročné na péči, ale pokud si pořídíte rybku Bettu bojovnici, budete pracné údržby ušetřeny. V poslední době jsou tyto rybky stále více oblíbené, právě pro jejich jednoduchou péči. Vhodná je pro akvaristy začátečníky. Neznamená to, že ji nemusíte vytvořit vhodné podmínky. Tyto rybky nepotřebují ke svému životu padesáti litrové akvárium s nákladným vzduchováním a filtry. Vystačí si s akváriem menších rozměrů. Pořizovací cena není nijak vysoká. Ryby se prodávají v desítkách korun. Její pořízení určitě vaši peněženku nezruinuje. Neznamená to, že zážitek z chovu této rybky bude menší.
červená ryba
Betty se dožívají v řádu dvou až tří let, jen výjimečně o nějaký rok více. Nemusíte se tedy obávat, jako třeba jako u papoušků, že budou žít několik desítek let. Rybky si můžete vybrat v opravdu pestrých barevných variantách. Některé mají až neuvěřitelné barevné kombinace. Sytě červená, modrá nebo duhová barva není výjimkou.
Při pořizování této rybky musíte mít na paměti, že nikdy nemůžete do akvária umístit více jedinců, obzvlášť samců. Samečci se totiž mezi sebou nesnesou a soužití v páru, vždy pro jednoho končí fatálně.
beta bojovnice
Jak tedy založit akvárium, aby ryba měla optimální podmínky pro život?
Módní je prodej takzvaných betárií. Prodávají se o obsahu několika málo litrů. Nejčastěji dva až šest. Betty sice nejsou žádní velcí plavci, žijí ve stojatých vodách, ale přeci jen byste jim trochu větší prostor dát měli. Pokud budete pravidelně vyměňovat v akváriu vodu, obejdete se bez filtru. V zoo prodejnách můžete zakoupit přípravky na zlepšení kvality vody a speciální krmivo.
Ryby jsou teplomilné. Teplota vody by měla dosahovat alespoň 25°C. Pokud všechny podmínky dodržíte, jistě budete mít z pohledu do akvária radost.