Nezařazené

Díky zákonu budete bydlet o polovinu levněji

Obrovské množství Čechů chce žít ve vlastním a velká část z nich si ráda koupí parcelu a vytvoří svůj vlastní, nový dům místo toho, aby si zakoupili již zhotovený. Stavba svépomocí je od počátku 2018 snadnější než dřív. Do změny bylo zapotřebí podstoupit hodně administrativy. Jaké změny nastaly a co to pro vás znamená?

půdory s domu

Mírnější podmínky

Do roku 2018 jste mohli realizovat projekt svépomocí bez stavebního povolení pouze pokud zastavěná plocha nepřesáhla 150 metrů čtverečních. Dnes to ovšem již vůbec neplatí. Veškeré administrativy se sice nevyhnete, ale vše pro vás bude snadnější. Nyní potřebujete jen:

  • územní rozhodnutí,
  • územní souhlas a
  • ohlásit vše stavebnímu úřadu.

cihly na kolečku

V případě, že plánujete jen rodinný dům, tak se vám toto netýká, ale budovy o pěti a více patrech musí být realizovány specializovanou firmou. Stejně tak si u každého projektu musíte zajistit odborné vedení v podobě stavbyvedoucího. U bungalovů nebo klasických rodinných domů to může být autorizovaný architekt, inženýr nebo technik.

 

Porostou jako houby po dešti

Díky zjednodušenému procesu je velmi pravděpodobné, že stále více lidí se rozhodne pro vlastní bydlení svépomocí. Pro spoustu lidí jde o velice lákavou příležitost pro vlastní bydlení, protože je relativně levná. Tedy rozhodně levnější oproti realizace developerskou firmou.

krásný dům s garážemi

Změna v zákoně je skvělá především pro nové majitele bungalovů, protože ty většinou přesahovaly hranici 150 metrů čtverečních prostoru. To dřív znemožňovalo mnoha lidem, aby si svůj vysněný dům pořídili, protože museli žádat o zpracování specializovanou společnost a nemohli si ho vytvořit sami.

 

Nyní máte mnohem větší možnosti, jak získat nové bydlení a užít si volnosti. Neplatit nájem je v dnešní době jedna z největších výsad, které se vám může dostat. Pusťte se do toho a nebojte se splnit si všechny své sny o životě.