Nakupování

Filtrační kuličky jako ekvivalent náplně bazénových filtrací

Vybíráme typ filtrace

Kartušová – princip spočívá v plastové nádobě se speciální vložkou, která může vzdáleně připomínat filtr na kávu. Uvnitř nádoby se nachází papírová vložka kruhového nebo oválného tvaru, srolovaná jako harmonika. Zařízení je schopné poměrně bezpečně odfiltrovat vodu v malých nádržích o objemu do 8 kubíků. Většinou se nasazuje pro malé dětské bazénky nebo relaxační nádržky, anebo tam, kde je velmi malý provoz. V celkovém objemu na trhu však tvoří pouze zlomky procent. Výhodou je pochopitelně cena, nevýhodou pak častá výměna papírových vložek v závislosti na vytížení bazénu.

bazének

Písková – tato zařízení využívá většina soukromých nádrží, ale i velké plavecké areály. Jedná se o soustavu filtrační nádoby s médiem, čerpadla a skimmerů, propojenou potrubím, hadicemi a armaturami. Velikost a výkon soustavy se vždy stanoví výpočtem a je závislý na výkonu čerpadla. K tomuto typu lze také připojit další externí prvky, jako např. speciální vysavač a solární ohřev vody.

Druhy náplní

Křemičitý písek – nejčastější médium s velikostí zrn v rozmezí 0,5 – 1,2 mm.
Filtrační kuličky https://www.chlorito.cz/aqualoon-filtracni-kulicky– stačí jich jen malé množství, zhruba 750 g zastoupí čtvrt metráku písku. Jsou velmi lehké a vykazují vyšší účinnost, než ostatní náplně – dokážou totiž zachytit i velmi jemné nečistoty o velikosti 1,5 mikronu, přičemž písek si poradí jen s velikostí částic od 40 mikronů. Zároveň není třeba je tak často zpětně proplachovat vodou.
Zeolit – dnes velmi populární médium, které zároveň vychytává z vody nežádoucí močovinu, amoniak, dusičnany a dusitany. Je to přírodní minerál s vysokou absorpční schopností, jehož vlastností se mimo jiné využívá v průmyslové výrobě, v zemědělství i ve zdravotnictví.

bazén venkovní

Křemičité (aluminosilikátové) sklo – velmi výkonná křemičitá náplň s ostrými hranami dobře odolává opotřebení a tím pádem vykazuje dlouhou životnost, lze ji provozovat bez problémů až šest koupacích sezón. Nahradí písek o celkovém objemu až o jednu pětinu menším.