Peníze

Jak řešit rozvod rychle a decentně?

Ačkoliv většina lidí, kteří si jednou řekli své ano, ani nemyslí na to, že by jej jednou chtěli změnit na ne, stává se to poměrně často. Vztah se rozpadne, a najednou nevíte kudy kam. K tomuto se přidá spousta formalit spojených s dělením majetku a péčí o děti, a nastává peklo na zemi. Jak vyřešit rozvod rychle, decentně, a stále efektivně?

sundávání prstenu

Dělení majetku

Při rozvodovém řízení se dělí veškerý majetek, který jste jako pár nebyli za dobu trvání manželství. Nezáleží na tom, kdo z vás vydělával více, či obětoval veškerý čas rodině. Byli jste totiž zákonně spojeni, a vše, co jste spolu získali, patřilo oběma. Výjimku mají jen dary, dědictví, věci osobní potřeby, a také věci získané před uzavřením manželství. Pokud jste však například hypotéku na společný dům spláceli z peněz, které vám platil nájemník za váš vlastní byt, tento příjem už byl společný. Ačkoliv tedy byt, který pronajímáte, a patřil vám před manželstvím, zůstává vám, nemovitost, kterou jste pořídili v době trvání manželství, je společná. Dohadováním se o tom, kdo z vás přispěl do manželství víc, ničeho nedosáhnete. Pouze tak poukážete na to, že jste jako partneři nesdíleli společného hodnoty, a jde vám pouze o majetek. Kdo si ale onu nemovitost, či další cenný majetek ponechá? Možností je více. Mezi základní a časté patří prodej cenných věcí, a rozdělení zisku napůl, nebo vyplacení toho druhého. Chcete-li bývalého manžela vyplatit, a nemovitost si ponechat, je to s jeho souhlasem také možnost. Co když ale nemáte tolik peněz? Můžete si je půjčit. Chcete-li to řešit rychle, a mít vše už za sebou, na banku moc nespoléhejte. Vyřídit zde půjčku je totiž běh na dlouhou trať. K tomuto financování však můžete použít americkou nebankovní hypotéku, jejíž podmínky jsou podobné těm bankovním, avšak získáte ji mnohem rychleji, a splátky budou rozvrženy vám na míru.

peníze v zubech

Děti

Nejhorší rozvody jsou ty, kde figurují i děti, zvláště ty malé. V případě, že nebudete bydlet daleko od sebe, lze se domluvit na střídavé péči. Pokud je váš bývalý partner dobrým rodičem, nemá cenu mu v tom bránit, ani když vám osobně třeba ublížil nevěrou, nebo apatií. Tady totiž nejde o vás a pomstu, ale o blaho vašich dětí. V ostatních případech pak záleží na tom, jak se rodiče dohodnou. Obvykle má děti v péči jeden, a ten druhý platí alimenty, a děti si po dohodě brává k sobě na víkendy, prázdniny atd. U menších dětí to častěji bývá matka, je-li dobrým rodičem, u větších už to bývá tak půl na půl.