Bydlení

Kdy je ta nejvhodnější doba pořídit dítěti mazlíčka?

Pokud se vaše dítě rozhodne, že by se chtělo starat o svého domácího mazlíčka, bývá většinou velice přesvědčivé, neoblomné a dušuje se, že se o toho tvorečka bude řádně starat. Však rozhodnutí zůstává stále na Vás. Vy své dítě znáte nejlépe a víte, zda dítě je už ve věku, kdy se dokáže už o zvířátko v rámci svých možností postarat. Podle psychologických výzkumů vychází jasně najevo, že pořídit mazlíčka dítěti nese spolu mnoho výhod. Děti se už v útlém věku učí zodpovědnosti, protože zvíře je na jeho péči závislé a chování se ke zvířatům. Dále pak že děti, které jsou vystaveny zvířecím alergenům v dospělosti, méně trpí na alergická onemocnění. Dosti však záleží, jak staré Vaše dítě je. Domácího mazlíčka pořizujte dětem, které už z něj budou mít rozum a chápou, co obnáší mít doma zvířátko.

morče

Jaké tedy volit zvíře?

Ze začátku volte zvířátko, které žije méně let, z důvodu toho, že dítě se teprve péči o domácího mazlíčka bude učit. U prvního mazlíčka z jisté části budete na péči dohlížet vy, pokud na zvířátko Váš potomek rovnou nezanevře po několika měsících. Pokud Vám nechybí odvaha, můžete si samozřejmě pořídit rovnou pejska či kočičku, ale u nich už většinou připadá v úvahu i venčení, výcvik, atd. a to je pro malé dítě ještě nemyslitelné. To už je spíše pro děti školního věku, které zvládnou pejska i sami po příchodu ze školy vyvenčit. Dáme Vám příklady nejčastějších mazlíčků, které jsou na počátek vhodné .

Hlodavci

Hlodavci jsou perfektní volbou prvního domácího mazlíčka. Berte, ale v potaz to, že jejich klec se musí často čistit, jelikož podestýlka, na kterou hlodavci močí a kálí, rychle zapáchá. Na druhou stranu nejsou náročné na jídlo a ani místo. Ideální je morče, potkan, křeček, laboratorní myš, pískomil, osmák či zakrslý králíček nebo také činčila.

štěně

Rybičky

Rybičky jsou skvělou volbou, nejsou příliš náročné, ale u dětí ne příliš oblíbenou, jelikož s rybičkami se nepomazlí. Nákladnější bývá vybavení akvária a akvárium samotné, ale péči o rybičky a čištění akvária už děti mohou sami zvládnout.

Pejsek, kočička

Pokud dítě vyrůstá od narození v domácnosti se psem nebo kočkou, je zároveň dobré, že se naučí, co se pejskovi či kočičce dělat smí a nesmí. Pokud nevyrůstá, nechte tohoto mazlíčka na pozdější věk. Přece jen tyto zvířátka potřebují větší péči.

Pokud nejste úplně nakloněni svému dítěti s pořízením mazlíčka vyjít vstříc, protože víte, že nedokáže ani řádně plnit pravidelné úkoly, které mu zadáte, nechte to na později. Vždy před tím, než mazlíčka pořídíte a přinesete domů, dobře dítě informujte o tom, co péče o něj znamená a co je potřeba dělat, aby zvíře mělo vše, co potřebuje ke svému spokojenému životu. Buď ho to odradí anebo ještě více motivuje k tomu se o zvířátko starat a mít svého parťáka.