Dovolená

Severní perla Polska

Gdaňsk, město na severu Polska oplývající krásou, vodními kanály, přístupem k moři ale i bohatou historií. Pro našince může být atraktivní právě proto, že není úplně tak provařené, jako města ze západních zemí. Také může být výhodou to, že ceny v Polsku jsou srovnatelné s těmi našimi, takže vás výlet nevyjde draho. Obrovský zážitek za to určitě stojí. Na své si zde přijdou milovníci dobrého jídla, architektury, ale například i ti kdož holdují druhé světové válce.
Gdaňsk, Polsko
·        Doprava
Ta vás nemusí vyjít draho. Vlakem se stačí dostat do Bohumína a z něj jezdí přímé noční vlaku až do Gdaňsku. Nebo, pokud vám nevadí noční jízdy autobusem, můžete využít autobusové dopravce jako Flixbus. Přes noc se dopravíte do Gdaňsku a zaplatíte okolo 700 korun. Pokud ovšem pojedete autem připravte se na zhruba nějakých 750 km a podle toho počítejte s útratou.
·        Co navštívit
Za zmínku určitě stojí muzea. Ať už muzeum námořnictví nebo druhé světové války, dozvíte se hodně zajímavých informací. Gdaňsk hrál totiž důležitou roli po čas válečné okupace. Stejně tak byl historicky důležitým městem z hlediska námořnictví. S tím se pojí i další věc, co byste rozhodně neměli minout, a to nádherná architektura místních domů. Gdaňsk byl totiž součástí obchodní společnosti Hanza, to se promítlo na místních stavbách. Takže pokud vám fotky připadají jako třeba z Nizozemska nebo z Německa, není to náhoda. Vidět byste určitě ještě měli třeba Długi Targ, což je podlouhlé náměstí s obchody a restauracemi nebo Gdaňskou radnici.
Radnice, Gdaňsk
·        Co ochutnat
Polská kuchyně se v mnohém shoduje s východoevropskou kuchyní. Proto můžete ochutnat například boršč, bigos, žurek, pyrožky nebo různé klobásy. Jelikož je Gdaňsk ale přístavní město, za ochutnávku budou stát i místní, čerstvě nalovené ryby a mořské plody.
Pokud budete mít více času, určitě se zajeďte podívat i do přilehlých měst Gdyně a Sopoty nebo vyrazte na nedaleký poloostrov Hel.