Bydlení

Zbavte se skvrn rychle a účinně

Nehoda se může stát a tak je dobré mít v rukávu pár trumfů a umět si s tím poradit. Mastné fleky na zdech, kobercích, zašlapané zbytky jídla na podlaze, v každé domácnosti s malými dětmi se takové situace řeší běžně. Aby vaše věci v bytě vydrželi co nejdéle, musíme se o ně starat a aby byli hezké, musíme je umět dobře vyčistit. Už vás nikdy žádné fleky nemůžou rozhodit, naučte se s nimi zatočit pomocí osvědčených triků.
škopek na úklid

Jak zatočit se špínou na koberci

Když se něco rozlije na koberec, vidíme hned to nejhorší. Zvláště, pokud se jedná o červené víno nebo třeba kávu. Flek od červeného vína musíme vyčistit hned, jinak už vám nic nepomůže jen profesionální vyčištění. Pokud se vám tedy podaří rozlít víno, okamžitě zasypte místo solí a poté polijte minerálkou. Na kávu zase platí teplá voda a na sladké nápoje citrónová šťáva. Pokud vám na koberec ukápne něco mastného, ihned místo posypte obyčejnou moukou, ta natáhne mastné a koberec bude čistý. Nejhorší noční můrou je ale asi pro všechny zašlapaná žvýkačka v koberci. Na žvýkačky platí jen zmrazení, proto v tomto případě použijte led, a co nejvíce žvýkačku zchlaďte a poté odloupněte.
polštářky u gauče

Když bílá zeď přestává být bílou

Skvrny na zdi jdou hodně vidět a domácnost pak vypadá neudržovaná. Jenže právě na zdech se flek objeví velmi snadno. Obzvláště pokud máme světlou malbu a doma děti. Na mastné fleky na zdech použijte obyčejnou bílou školní křídu, jednoduše mastné místo křídou potřete a nechce pár hodin působit. Pak křídu omeťte a je hotovo. S ostatními skvrnami si poradí zase doma vyrobená hmota. Vlastně si můžete udělat takovou gumu na zeď. Vyrobíte ji tím, že smícháte litr vřící vody se čtyřiceti gramy modré skalice a do směsi vmícháte kilo mouky. Musí vzniknout hmota podobná gumě, kterou pak flek jednoduše vygumujete.

Pohovka jako nová

Na sedačce tráví rodina hodně společného času, návštěvu také zveme do obýváku a tak není divu, že se sem tam objeví nějaká špína. Se skvrnami na gauči si nejlépe umí poradit obyčejný ocet. Smíchejte ho s trochou teplé vody, jemně pak hadříkem skvrny vyčistěte. Na menší a méně viditelné nečistoty platí i obyčejná voda s běžným saponátem na nádobí. Pokud vás nebaví neustále sedačku čistit, pořiďte jí nový slušivý kabátek. Dají se koupit moc pěkné a moderní potahy na všechny tipy a velikosti sedacích souprav i pohovek. Jelikož ty jsou lehce vyměnitelné a pratelné, problém bude vyřešen jednou pro vždy.